Рядка руска есетра, уловена и върната в Дунав, носи нова надежда

 

Загрижен за опазването на критично застрашения вид рибар я предаде на природозащитната организация WWF



На 5-ти юни рибарят Росен Бонов от гр. Белене, се свърза с екипа на природозащитната организация WWF, която от години работи за опазването на критично застрашените есетри. Оказа се, че уловената в мрежите му млада рибка е изключително рядката руска есетра (Acipenser gueldenstaedtii). Вероятно е излюпена през миналата година. Екипът на WWF измери, маркира и взе генетична проба от рибката. След това рибарят я пусна обратно в реката на спокойно и безопасно място. „Това е първата маркирана от нас руска есетра от 5 години насам", коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води" към WWF.

В Дунав все още се срещат четири вида есетрови риби - чига, пъструга, моруна и руска есетра, като руската е най-редкият от тях, а други два вида – атлантическата есетра и шипът, са вече изчезнали от река Дунав и Черно море. Малките руски есетри обикновено отплуват в Черно море още в края на същото лято, през което са се излюпили. Кое е накарало този екземпляр да остане да презимува в реката, и дали това не е свързано с причините, водещи до изключително бързото изчезване на вида, е една от многото неизвестни около тези емблематични дунавски обитатели.

Новината е толкова положителна не само защото този вид е изключително рядък, а и защото показва, че рибарите са ангажирани с опазването му. "За защитата на дунавските есетри подкрепата на местните общности е от решаващо значение", добави Стоян Михов. "Много сме благодарни на Росен и всички дунавски рибари, които вече няколко години подкрепят работата и усилията на WWF за проучването и опазването на дунавските динозаври. Надяваме се, че техният положителен пример ще вдъхнови и мотивира и други да допринесат за каузата".

WWF България активно работи с местните общности за опазването на есетрите, тъй като именно те зависят от природния ресурс. Миналата година организацията проведе две теоретични и практически обучения за методи за мониторинг на есетрови риби от местни рибари. Новопридобитите знания, съчетани с опита и уменията на рибарите, се разглеждат като възможен алтернативен източник на доходи за тях. За тази година WWF планира още обучения, а експедицията за проучване на местата за размножаване на есетрите е в разгара си.

 

За контакти:
Калина Бояджиева, WWF, 0878 84 34 94
Стоян Михов, WWF, 0887 796187

Допълнителна информация:
Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.