Първи българин получи "Оскар"

Българин получи „Оскар” за разработените от него технологии. Владимир Койлазов беше отличен за приноса си в развитието на киноиндустрията, съобщи на сайта си Американската филмова академия.

Той спечели статуетката заедно със своя съдружник Петър Митев. Тяхната компания Chaos Group е разработила най-използвания в света софтуер V-Ray, който създава реалистична 3D визуализация.  

„Бих искал да използвам възможността да благодаря на всички от екипа ни, с които през годините създадохме и усъвършенствахме V-Ray и без чиито усилен труд нямаше да постигнем този успех“, сподели Койлазов.

„Огромна чест е да бъдем избрани за тази награда сред толкова достойни кандидати“, допълни Петър Митев, изпълнителен директор и съосновател на Chaos Group.

Технологичните "оскари" се раздават две седмици преди наградите на филмовата академия (които ще са на 26 февруари в "Долби тиатър" в Холивуд) на специална бляскава церемония в хотел в Бевърли Хилс. За разлика от другите оскари технологичните не се присъждат за постижения през конкретната година, а за цялостен принос в развитието на киното.

От сензацията „Аватар" до битките в „Игра на тронове" през хитове като Deadpool и Ironman до филми, които наглед не ползват визуални ефекти, сценографията на все повече заглавия е изцяло компютърно генерирана - и в повечето случаи пръст в нея има и софтуерът за рендъринг V-Ray, който пресмята и превръща компютърния модел във фотореалистично 3D изображение с необходимата светлина, текстура и цвят.

Фирмата е основана в края на 90-те от Койлазов и Петър Митев, а първата версия на V-Ray е от 2002 г. Това е и основният продукт на Chaos Group, която днес има офиси в София, Балтимор, Ел Ей, Сеул и Токио.

Българската компания Chaos Group е световен лидер в областта на технологиите за компютърна графика. В офиса на компанията в България работят над 200 специалисти. Chaos Group има офиси в САЩ, Япония и Корея.


За "Оскар" е номиниран и още един българин - Теодор Ушев за късометражната анимация "Сляпата Влайша".