Движими културни ценности в интериорното обзавеждане на къщите в Старинен Пловдив

Общински институт „Старинен Пловдив“ стартира заснемането на движимите си културни ценности, като партньор по проект „Дигитално културно-историческо наследство на община Пловдив“.

 

сн. Дигитализация в къща Хиндлиян, част от архитектурно-исторически резерват „Старинен Пловдив“

 

Архитектурата на Старинен Пловдив представлява върхова изява на един забележителен период от българската история – Националното възраждане (ХVІІІ-ХІХ в.) – период, в който известната икономическа либерализация в Отоманската империя провокира голям икономически, социален и духовен подем в региона. Това време има пряко отражение върху архитектурата в Старинен Пловдив.

През ХVІІІ и ХІХ век на Трихълмието се установяват, изграждат своите домове, храмове, религиозни и светски училища, християни – основно българи, а също и с гръцки и арменски произход. Те са предприемчиви, заможни, с утвърден обществен авторитет, носители на идеите на Българското възраждане за религиозна, културна и политическа автономия. Именно през този период тук се формира един нов стил на традиционната жилищна архитектура, чийто връх е Пловдивската къща.  

Пловдивската къща е краен резултат от продължителен процес на развитие на планинската асиметрична отворена народна къща към симетричната затворена градска къща, отразяваща новите изисквания за комфорт и представителност, присъщи на градския живот. По оста на влизане последователно се разполагат основните функционални елемента: входен портик, салон в приземието, стълбище към етажа и голям представителен салон (хайет) в етажа, предназначен за гости и светски събития. Стенните плоскости са обогатени с характерни ниши (алафранги) и друга пластична украса, както и с линеарни или орнаментални стенописи, а понякога и с нарисувани медальони, изобразяващи реални или измислени пейзажи от далечни земи. Вратите, вградените мебели и таваните са изработени от дърво, при което са влагани художествен усет и майсторство. Обикновено в центъра на таваните има резбовани розети, символизиращи слънцето.

Архитектурното изящество, великолепие и пищност на къщите се пренася във впечатляващо обзавеждане. Мебелите, полилеите, уникалните сребърни, кристални и от изящен порцелан аксесоари за обзавеждане са в пълен синхрон с представителността на къщите. Западноевропейското влияние от стенописи и тавани се пренася в различните стиловете на обзавеждане. Стиловете Барок, Сецесион, Рококо, Ампир (Наполеон III), Бидермайер, Людовик ХV, Людовик IV доминират в интериора на къщите.

       „Този документ е създаден с финансовата подкрепа на ПРОГРАМА БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от община Пловдив и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на ПРОГРАМА БГ08 „Културно наследство и съвременни изкуства“