Излюпиха се две египетски лешоядчета в дивото гнездо с камерата за онлайн наблюдение на живо

 

 

Две бебета египетски лешояди могат да бъдат наблюдавани на живо в гнездото с поставената камера за онлайн наблюдение. Всеки може да надникне в тайния живот на птиците и да наблюдава всеотдайната грижа на родителите към своите малки през сайта: www.LifeNeophron.eu

В момента възрастните птици хранят двете пилета, а сътрудници на Българското дружество за защита на птиците редовно им осигуряват достатъчни количества безопасна храна, за да се сведе до минимум рискът от попадане на отрови или липса на достатъчно количество за успешното изхранване на малките.

Единственото в света диво гнездо с поставена онлайн видео камера за наблюдение на живо се намира близо до Провадия. Тази пролет екип на LIFE проекта на БДЗП „Нова надежда за египетския лешояд“ се спусна в гнездовата ниша и монтира нова HD камера на мястото на предишната, която ни свързваше с известното семейство шест години.

Благодарение на камерата научаваме повече за поведението на вида и хранителите му навици, което е ценна информация, необходима при определянето и прилагането на подходящите преки природозащитни мерки. Ставаме свидетели на строежа на гнездото, снасянето на яйцата, излюпването на малките и грижите, които родителите полагат за тях.

Камерата може да бъде наблюдавана на сайта www.LifeNeophron.euили в YouTube профилана проекта.

 

LIFE проекта „Нова надежда за египетския лешояд“(LIFE16 NAT/BG/000874) обединява институции и организации от 14 страни от Балканския полуостров, Близкия изток и Африкаи се реализира с финансовата подкрепа на програма LIFE на ЕС. Координиращ бенефициент е Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Асоциирани бенефициенти са Гръцко орнитологично дружество/ BirdLife Гърция, WWF Гърция, Кралско дружество за защита на птиците(RSPB), Асоциация Природа/ BirdLife Турция (DD), BirdLifе за Близкия Изток, BirdLife Африка, Орнитологичния изследователски институт „А. П. Левентис”(APLORI), Меморандума за мигриращите хищни птици в Африка и Евразия(CMS/RaptorsMoU), Зелени Балкани.