Класация

Ангел Куюмджийски

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Ангел Куюмджийски e български евреин, един от най-богатите и мистериозни българи, прототип на главния герой в романа на Димитър Димов "Тютюн" – Борис Морев.
 
Роден е през 1886 г. в Самоков като Рахамим Нисим Куюмджи в семейство на потомствени златари. 
 
За да успее в живота, многократно променя гражданството и името си. Освен български, е бил също испански, белгийски и американски гражданин. Известен е още с имената Челеби Куюмджийски, Анжело Куюмджийски и др. Никога не оставя свои снимки и информация за себе си.
 
Детството му не е бедно, но няма възможност да получи най-доброто образование. Затова Ангел намира начин и се свързва с Американската мисия в България, която му осигурява стипендия, с която той заминава за Париж, където в Сорбоната завършва право със златен медал. За да звучи по-европейски, променя името си на Анжело. В Париж се жени за много богата белгийка и до края на Първата световна война чрез борсови спекулации и умело търговско управление на капитали става богат.
 
Още преди 1920 г. става член на Еврейската масонска организация "Джойнт", която му осигурява много връзки и солидни познанства във финансовите кръгове на Европа.
 
След Първата световна война се връща в България и се включва активно във възстановяването ѝ след Ньойския договор. Куюмджийски става един от основателите на Франко-белгийската банка, която по-късно е преименувана на Франко-българска. Той е един от главните акционери на "Сединените тютюневи фабрики", на Българското индустриално керамично дружество "Изида", на параходното дружество, както и председател на акционерно дружество "Орел". Създава вестник "Отечество".
 
Куюмджийски придобива славата на изкусен търговец и аферист в България. Оперира успешно с европейските и световни индустриални концерни. Финансира Българската комунистическа партия. Смята се, че той има косвена връзка с атентата в църквата "Света неделя", но сведенията за това изчезват загадъчно и не е съден по това дело.
 
Преди началото на Втората световна война се мести отначало в Париж, а после в Ню Йорк, като унищожава всички свои снимки и си прави пластична операция. В САЩ попада в полезрението на ЦРУ, което го изпраща в Истанбул с цел провеждане на тайни срещи, с които да подпомогне излизането на България от Тристранния пакт и преминаването ѝ към съюзниците. Участва и на срещата на тримата големи в Техеран в състава на американската делегация. Заради отличното познаване на няколко европейски езика и достъпа до изключително полезна информация достига до чин полковник от ЦРУ.
 
Куюмджийски построява за собствени нужди в София внушителна и красива сграда, която и днес се намира на ул. "Оборище" 27 и се ползва от Френското посолство. Също така изгражда и къща на ъгъла на ул. "Велико Търново" и ул. "Васил Априлов", която днес се ползва като резиденция на американските посланици.
 
Куюмджийски се изявява и като филантроп, меценат и благотворител. През 1937 г. основава "Фондация за подпомагане на бедни студенти" с капитал от 7 000 000 лв. Желанието му е всяка година с 30% от приходите да се изпращат на специализация и да се издържат 2 бедни студенти, които са завършили с най-висок успех образованието си в България. Останалите 70% от приходите са предназначени за изхранване на бедни студенти в трапезарията на Студентския дом в София. Дарява огромна сума пари на еврейското настоятелство в Самоков и още по-голяма сума на местната гимназия, поддържана от американските мисионери.
 
Не е известно кога и къде е починал Ангел Куюмджийски. Смята се, че умира в САЩ - според някои сведения през 1953 г., според други - през 1966 г.
 
Забележка: На снимката - кадър от Филма "Тютюн" с Невена Коканова и Йордан Матев като Ирина и Борис Морев, чийто прототип е Ангел Куюмджийски. (Снимки на самия Ангел Куюмджийски не са запазени, тъй като той старателно е унищожавал всички материали за себе си).