Класация

Стефан Обрейков

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Стефан Обрейков е индустриалец, търговец и дарител.
 
Роден е на 9 март 1861 г. в Клисура.
 
Завършва Пловдивската гимназия. Работи като учител в Прилеп, след което завършва висше търговско училище в Киев и Одеската търговска академия. В Одеса отваря своя фирма и се занимава с търговия.
 
След завръщането си в България започва бизнес с недвижими имоти. Участва дейно в работата на Пловдивската търговско-индустриална камара първоначално като член на комисии, а по-късно като неин председател и подпредседател. През 1925 г. е провъзгласен за почетен председател на камарата.
 
Участва в образуването на професионалната организация на търговците и индустриалците в Пловдив, чийто председател е дълги години. Избиран е за общински съветник, помощник-кмет на Пловдив, а по-късно и за Пловдивски окръжен съветник и народен представител.
 
Създава първото химическо предприятие в Пловдив – фабриката за първото синьо мастило в страната "Май". Постепенно предприятието се разширява и увеличава производството си. Започва производството на други цветове мастило, а в последствие черен туш, червен восък и лепило, като восъкът e предназначен предимно за износ за Франция, Италия и Португалия. Така се достига до момента, в който мастилото му е получава златен медал на Първото българско земеделско-промишлено изложение в Пловдив. Това е и самото начало на пловдивския Панаир, състояло се през август 1892 г. В него се включват  търговци и фирми от 24 страни.
 
През 1905 година, по време на посещение в Париж, Стефан остава силно впечатлен от водното отопление с радиатори и решава да внесе новата технология и у нас. Той успява да убеди един от собствениците на френска фабрика да приеме български ученик, като изцяло поема разходите по обучението на младия мъж. След завръщането обученият майстор демонстрира уменията си първо в семейната къща на Обрейкови и така тя става първата сграда в България, която се отоплява с вода.
 
Още през 1924-1925 г. Стефан Обрейков настоява Пловдив да стане панаирен център и общината съставя специална комисия, която търси терен за изграждането на панаирно градче. Негово начинание е и строителството на Търговската гимназия, за което той предоставя крупно дарение. Пак той е инициатор за изграждане на Промишлено училище. Името му постоянно се среща в списъците на дарителите. Той предоставя крупна сума и за градежа на здание, в което да се помещава Пловдивската търговско-индустриална камара. Отдава се на каузата да построи училище за подготовка на счетоводители, тъй като в града има глад за такива кадри и поради финансова неграмотност много фирми в града фалират. Той пръв въвежда модерното счетоводство у нас.
 
Преди смъртта си дарява 500 000 лв на БАН за основаването на фонд "Стефан Обрейков", от който всяка година да се награждава отличил се беден ученик от Търговската гимназия при Пловдивската търговска индустриална камара.
Дарява 50 000 лв. за изграждането на читалище "20 април 1876 г." в Клисура.
 
Умира на 18 март 1940 г. в Пловдив.
 
Синът на  Стефан Обрейков - Обрейко Обрейков продължава делото на баща си и утвърждава международния панаир в Пловдив.