Класация
Иван Фичев (генерал)
Иван Иванов Фичев е български офицер, началник Щаб на армията, военен министър, военен историк и академик, внук на Колю Фичето.
Роден е на 15 април 1860 г. в Търново в заможно семейство. Баща му е най-големият син на Колю Фичето.
Последователно учи в родния си град, Петропавловската семинария край Горна Оряховица, Априловската гимназия в Габрово, Робърт колеж в Цариград.
През Освободителната война (1877–1878) е доброволец в Осма опълченска дружина и преводач в руския щаб. След войната, през 1882 г., завършва Софийското военно училище и започва офицерската си кариера в Шести пехотен търновски полк. Участва в отбраната на Видинската крепост.
През 1886-87 г. издава първия български военен вестник "Народна защита".
За да се усъвършенства във военното дело, следва във Висшата военна школа в Белгия и в Генералщабната академия в Торино, Италия, след което преподава тактика и военна история във Военното училище в София. Става главен редактор на военните издания.
Службата на Иван Фичев в армията преминава през всички строеви и щабни длъжности. През 1910-14 г. заема длъжността Началник щаба на армията, после е военен министър. Уволнен е на 1 август 1915 г. поради несъгласие с въвличането на България в Първата световна война на страната на Тройния съюз.
През 1921-23 г. е пълномощен министър на България в Букурещ.
Иван Фичев е автор на много статии, студии, книги. Награден е с Военния орден "За храброст" II степен, сребърен медал "За наука и изкуство" и др.
Умира на 18 ноември 1931 г. в София.
След смъртта на Иван Фичев, неговата съпруга Анна Фичева дарява 100 000 лв. на БАН за създаването на фонд "Генерал Иван Фичев". Идеята е от лихвите на всеки 3 години да се дава награда за най-добрия печатен труд по военна история на България. Ако в продължение на 10 години не бъде представен или не бъде одобрен такъв труд, от капитализираните лихви да се дава награда от 20 000 лв. на първия по успех офицер, завършил през същата година Военната академия в София. Фондът е учреден, но награди така и не се дават.