Класация
Димитър Кръстев - лечител
Димитър Николов Кръстев е български народен лечител, билкар, откривател на билковото лекарство "Дикрасин".
Роден е на 13 ноември 1920 г. в село Памукчи, Новопазарска околия.
Той е вторият от тримата синове в семейството на железаря-колар Арабаджи Кольо и Тодора. Любознателен, той обича училището и до сетния си дъх помни и рецитира стиховете на Вазов. Заради голямата си любов към природата, учи за лесничей в горското училище в Чамкория.
Задомява се и през 1950 г. заедно със семейството си се премества да живее в град Толбухин (днешния Добрич), където се раждат синът и дъщеря му. Но големият град го притегля и през 1960 г. семейството се установява във Варна. Там завършва курсове за работа с билки и започва работа в "Билкоизкупуване", където се занимава с билкозаготовка. Силно заинтригуван от лечебните свойства на растенията, той търси книги и се самообразова. Интересът му се предава по наследство от двете му баби – лечителки-билкарки.
Познавайки билките и лечебните им свойства, Димитър Кръстев започва да се занимава с билколечение. Заболява от гонартроза в коляното и притеснен, че трябва да ходи с бастун, прави безбройни опити сам да си направи лекарство. В края на 1979 г. след много опити и провали, в дома си във Варна, билкарят прави откритие от световно значение - билково лечебно средство за ставно-мускулни заболявания, което нарича "Дикрасин".
Мълвата скоростно се разпространява. От всички краища на страната, пред дома му започват да се тълпят болни, отписани от официалната медицина. И той им раздава лекарството, но тъй като няма медицинско образование, лекарското съсловие се изправя срещу него и започват системни арести, съдебни дела и тридесетитри-дневен затвор. За да избегне поредната милиционерска засада и задържане, на 19 юли 1986 г. е принуден да избяга и се укрие в София. С много упорство и голям риск, видеокасета с изказвания на хора, излекувани с неговото лекарство, достига до държавния глава Тодор Живков. Впечатлен от видяното, Тодор Живков извиква Димитър Кръстев при себе си и сам се подлага на лечение с "Дикрасин". Резултатът – на 5.05.1988 г., по предложение на държавния глава и с решение на Политбюро на БКП, Министерството на здравеопазването открива в Банкя Специализирано здравно заведение за билколечение и народна медицина, в което да се експериментира "Дикрасин". За година и половина в заведението се лекуват над 1250 болни от различни заболявания. През болницата неофициално преминават още толкова правителствени и партийни другари. По нареждане на министъра на отбраната Добри Джуров, с чартърен полет, народният лечител е изпратен в Москва, където в Кремълската болница, с тежка форма на болестта на Бюргер, лежи Главният маршал на авиацията и заместник министър на отбраната на СССР Александър Иванович Колдунов. "Дикрасин" го изправя на крака.
Резултатите са повече от добри и са очевидни, но въпреки това, с падането на режима, на 24.11.1989 г. болничното заведение е закрито.
В периода 1991-1994 г. се подновяват експериментите с "Дикрасин" в клинични условия в Пловдив, Стара Загора и Плевен, за които са издадени официални доклади от хабилитирани лица и на тяхно основание, на 21.06.1994 г. Агенцията по лекарствата (ИАЛ) регистрира "Дикрасин" като лечебно средство с позволен внос, износ и употребата му в страната. То добива популярност и по света – започва да се разпространява в Украйна, Македония, Сърбия, Италия, Израел, Австралия. След нови клинични изпитания е признато в Молдова. Министерството на здравеопазването на Югославия дава разрешение за неговото производство и пласмент. В Германия искат да изкупят правата за производство, от Австрия - да го внасят.
След множество перипетии, на 19.05.1992 г., в София е регистрирана фирма за производството на билковото лекарство "Дикрасин", с наименование "ЕТ "Дикрасин-Димитър Кръстев". Открита е и билкова аптека, където то се предлага заедно с голямо разнообразие от билкови чайове за различни заболявания, приготвени по указания и рецепти на народния лечител.
От 15 октомври 1993 г. Димитър Кръстев става основател на вестник за народна медицина, билколечение и здравна култура, наречен "Спасител". През 1998 г. името му е сменено на "Народен лечител".
През 2000 г. е отпечатана книгата "Моят живот за “Дикрасин" (преживяно и изстрадано)", в която Димитър Кръстев описва най-интересната част от живота си - от създаването на "Дикрасин", през множеството обиски, арести и съдебни фарсове, съшити с бели конци; през тесногръдата политика на отговорни фактори, и пречките, които създават; през подкрепата на привържениците на народната медицина в тежката битка между официалната и народната медицина, до признаването на "Дикрасин" след шестнадесетгодишна тежка борба.
Умира на 25 октомври 2008 г.
Излекуваните с неговото лекарство наричат Димитър Кръстев своя "народен лечител" - признание, което и най-високото медицинско образование не може да даде.
Неговото дело и ръководството на фирмата наследява синът му Георги Кръстев.
Забележка: Благодарим на г-жа Нина Кръстева за предоставената информация.