Класация
Ангел Инджов - Комитата
Ангел Инджов - Комитата (псевдоним Кишиш Първан) е български духовник и революционер, деец на Вътрешна македоно-одринска революционна организация в Тракия.
Роден е на 9 март 1866 г. в смолянското село Славейно (тогава Карлуково).
Учи в родното си село, където през 1879 г. завършва четвърто отделение. От малък остава сирак. Работи като зидар, след което става предприемач в София.
На 9 април 1895 г. е ръкоположен за свещеник в Цариград от митрополит Максим Пловдивски и на 20 юли заема овакантената от свещеник Емануил Беев енория в родното му село. След една година става свещеник в Долно Дерекьой (днес Соколовци). Под негово ръководство е построен параклисът "Свети Пантелеймон" на Рожен.
През 1898 г. Ангел Инджов става инициатор за провеждането на първия Общ Роженски събор, където се срещат родопчани от Свободна България и Османската империя. От регионална проява в началото, днес Роженският събор се е превърнал в общонационален фестивал на българската народна песен.
През 1899 г. става член на ВМОРО. Оттам идва и прозвището му Комитата. Оглавява революционния комитет в Долно Дерекьой и организира канал към вътрешността на страната. През юни 1901 г. става свещеник в Даръдере (днес Златоград), а само месец преди това той оглавява революционния комитет в града. Съратник е на Капитан Петко войвода.
В началото на юни 1902 г. поп Ангел е арестуван при Даръдеренската афера, осъден от военен съд в Одрин на 15 години затвор и заедно с Александър Филипов е изпратен на заточение в Паяс кале, Мала Азия. През септември 1904 г. двамата са амнистирани и Инджов се завръща в Карлуково, като му е забранено да служи две години. От юли 1906 г. той отново става свещеник в родното си село и възстановява изгорялата църква. През 1914 г., за период от 2 години и 8 месеца, се премества да служи в Петково, след което се връща отново в Карлуково, където заедно със свещеник Емануил служи до 1926 г. През това време завежда и енорията в село Манастир. През 1930 г. за усърдна служба е отличен с офикия протойерей. Пенсионира се на 3 юли 1936 година.
Умира на 5 юли 1939 г., оставяйки богата библиотека. Паметна плоча на поп Ангел Инджов Комитата е изградена на крайпътната чешма на връх Рожен.