Класация
Неделя Петкова - Баба Неделя
Неделя Петкова Караиванова (Неделя Делюва Гульова), известна като Баба Неделя, е българска учителка и революционерка.
Родена е нa 13 август 1826 г. в Сопот.
Oмъжена е за най-малкия вуйчо на Васил Левски - Петко Караиванов, който умира съвсем млад и Неделя, макар и бременна, започва да се справя сама с трудностите на живота. Започва да се занимава с ръкоделие, за да издържа семейството си, покрай което занимание се запознава с Найден Геров, който към онзи момент е почетен руски консул в Пловдив.
Получава елементарна грамотност по взаимоучителната метода в Сопотския девически манастир, но със съдействието на Найден Геров заминава за София при Сава Филаретов, който ѝ помага да открие първото девическо училище в София. Неделя започва да преподава там, а по-късно и в други градове като Прилеп, Охрид, Битоля, Велес, Воден, Солун. Упражнява учителската професия повече от 30 години. Взема активна роля в борбата на местното население срещу гръцкия владика Доротей, който се опитва да спре българското просветно дело. Очевидно прави силно впечатление на Филаретов, тъй като той я изпраща да открива поредица от девически училища.
В Прилеп баба Неделя организира за първи път честване на празника на Светите братя Кирил и Методий, с което става трън в очите на местния гръцки владика Милетий, който я наклеветява пред местната турска власт като руски агент. Тя успява да се защити и продължава преподавателската си работа. Във Велес се включва в местния революционен комитет и получава поръчение чрез пратеник на Левски да подготви знаме, символ на БРЦК. Заедно с други учителки и с дъщеря си, бързо ушиват знамето, което бива използвано при Разложкото въстание. За дейността си е изпратена на съд в Солун, но след оправдателната присъда остава там.
С подкрепата на Зографския манастир основава смесено българско училище в Солун. Участва в борбата на местното население срещу гъркоманите и създава женски и благотворителни дружества. На 20 ноември 1972 г. основава женското дружество "Възрождение" и така дава началото на девическото образование в България. Година по-късно основава и дружеството "Българска зора". Съдейства за изпращането на български девойки на обучение в Русия.
Умира на 1 януари 1894 г. в София.