Класация
Братя Прошек
Братя Прошек - Иржи и Теодор - са чешки предприемачи, строители, културни дейци, едни от колоритните легенди на стара София.
Иржи /Георги/ Прошек е роден на 25 декември 1847 г., а Теодор /Богдан/ - през 1858 г. в градчето Бероун близо до Прага, Чехия. Двамата братя чехи много обичат България и я приемат за своя втора Родина. Те са от малкото чужденци, които променят имената си и приемат български – Теодор се прекръщава на Богдан, а Иржи на Георги. В историята на София се вписват и двамата им братовчеди - Вацлав и Йозеф.
През 1879 г. братята основават първата печатница в София, а през 1884 г. построяват пивоварна „Братя Прошек “, която е най-голямата и модерна в града по това време и първата електрифицирана сграда в България със собствен генератор - по време на балове в двореца са прекарвали електричество от фабриката. По-късно построяват и керамична фабрика.
В София са участвали в строителството на Централна гара и Народното събрание, построили са Орлов и Лъвов мост. тяхно дело е и Варненското пристанище, създават дружество “Славянска беседа” и Българското инженерно строително дружество.
По идея на братя Прошек се построява и първият паметник след Освобождението на България – паметникът на Васил Левски.
Богдан построява католическата църква „Свети Франциск” в квартал Оборище, град София.
Фамилията Прошек участва в изготвянето на първия градоустройствен план на София, известен с името „Прошеков план”, а след приемането му от княза – се назовава „Батенбергов план”.
Важна част от живота на Георги Прошек е запознанството и взаимните действия с Апостола на свободата Васил Левски. Прошек доставя оръжие под предлог, че му трябва да охранява железопътната линия и пренася тайно революционната поща на комитетите. В друг случай Георги Прошек научавайки за плановете на турското командване да подсили войските около връх Шипка с нови части от тежка артилерия, заминава за Одрин заедно със свои приятели, където извършват т. нар. “лудо предприятие” – с риск на живота си демонтират около 200 м ж.п. релси, с което провалят преминаването на турските военни ешалони и ги забавят с около 30 часа, което се оказва от изключително важно значение за изхода на битката. Акцията е разкрита от турските власти и Иржи Прошек е осъден на смърт от Султана, но успява да избяга в Букурещ.
Богдан ( Теодор ) Прошек почива един месец след брат си Георги от мъка по него едва на 47 годишна възраст през 1905 г. Гробът му се намира в Католическите централни гробища в София.