Класация

Сирак Скитник

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Панайот Тодоров Христов е български писател и художник, известен под псевдонима Сирак Скитник.

Роден е на 22 ноември 1883 г. в Сливен.

Завършва Богословското училище и започва да учителствува - първо в Никопол, после в родния Сливен. Със спестените пари заминава за Петербург да следва живопис. Приет е за член на групата „Мир искусства“, която в края на 19 век и началото на 20 век се оформя като център на руския художествен авангард. Запознава се с модерните течения в европейското изкуство, изпитва влияние от Петербургската декоративна школа.
През 1912 г. се завръща в България и участва в Балканската война.

Сирак Скитник се утвърждава като една от най-ярките фигури в междувоенното българско изкуство. Работи за приобщаване на българската култура към модерните европейски явления. Започва творческия си път като поет и автор на импресивно-лирична проза. По-късно се изявява като живописец, художник и театрален критик.

Съредактор на сп. „Златорог“. Драматург и артистичен секретар на Народния театър в София. Библиотекар в Министерството на просвещението. Председател на дружество „Родно изкуство“, пръв председател на Съюза на дружествата на художниците (дн. СБХ).

От 1935 г. до смъртта си е главен ръководител на Радио София. Успява да изгради радиото като културен институт на България.

Умира на 5 март 1943 г.