Класация

Иван Ночев

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Иван (Джон) Стефанов Ночев е български авиоинженер, участвал в изобретяването на двигателя, с който е извършено първото кацане на луната. 
 
Роден е в Карлово на 23 септември 1916 г.
 
Завършва местното механо-техническо училище "Братя Евлоги и Христо Георгиеви" със специалност аеронавтика. След дипломирането си първо е на стаж в казанлъшкия военен завод "Арсенал", а после започва работа в Държавната аеропланна работилница в Божурище. След това участва в полагането на основите на аеропланната работилница към летище "Марино поле" край Карлово. През 1942 г. заминава на специализация в Германия. По-късно учи в Прага и Виена, където се дипломира и получава докторат. След кратка работа на виенското летище се връща в България. 
 
През 1951 г. Иван Ночев емигрира в Канада. След известни трудности започва работа в Канадаеър като старши инженер. Опитът и компетентността му донасят необходимата известност и реализация и през 1956 г. той заминава за САЩ, където започва работа в аерокосмическия гигант "Дженерал Дайнамикс Корпорейшън". Тук е събран елитът на световната ракетна и космическа мисъл и се разработват най-съвременните самолети и ракетни системи за целите на Пентагона и НАСА.
 
През 1962 г. Иван Ночев получава американско гражданство, създава и своя инженерингова компания "Lancea", специализирана в областта на аерокосмическите изследвания. Бързо завоюва челни позиции в американската и световната въдухоплавателна индустрия. Изпълнява поръчки по космическите програми на САЩ. Участва в съвместни засекретени разработки на НАСА и Пентагона.
През юли 1969 г. американските астронавти Нийл Армстронг и Едуин Олдрин кацат на луната. Мисията е наречена "Аполо 11". Всичко това се осъществява с помощта на реактивните двигатели, изобретени от Иван Ночев. Те осигуряват плавното кацане на модула "Орел" и успешното му завръщане до кораба-носител в окололунна орбита. 
 
След 10 ноември 1989 г. Иван Ночев изявява желание да се завърне в България, но внезапно заболяване му пречи да направи това и на 13 март 1991 г. той умира.