Класация

Борис Ангелушев

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Борис Димитров Ангелушев е български график, живописец, карикатурист, илюстратор, народен художник, основоположник на книгооформлението в България.

Роден е на 25 октомври 1902 г. в Пловдив. Завършва приложна графика в берлинската Академия на изкуствата.

Известен е с множество сатирични рисунки и карикатури на антифашистка, политическа и обществена тематика, както и с двете монументални живописни платна „Аспаруховата конница минава Дунава“ и „Обесването на Васил Левски“.

Оформя корицата на първото издание на „Моторни песни“ от Никола Вапцаров, илюстрира немския превод на поемата „Септември“ от Гео Милев. Автор е на множество пощенски марки през 40-те години на миналия век, за чието графично оформление създава и експериментира с нови шрифтове, които по-късно използва в областта на книжния дизайн и илюстрацията.
След 9 септември 1944 г. създава първите пропагандни плакати на новата власт, след което заминава на фронта като военен художник.
През октомври 1945 г. създава корицата на първия брой на списание „Жената днес“.
След 1950 година илюстрира „Снаха“ от Георги Караславов, „Приказки“ от Ханс Кристиан Андерсен, „Септември“ от Гео Милев, „Домашно огнище“ от Елин Пелин, „Чичо Томовата колиба“ от Хариет Бичър Стоу, „Бай Ганьо“ от Алеко Константинов, „Немили-недраги“ от Иван Вазов, „Съдбата на човека“ от Михаил Шолохов.
Насочва се към илюстриране на научнопопулярна и научнофантастична литература. Автор е на графичния дизайн на първите броеве на списание „Космос“ през 1962 г.

Творби на Ангелушев са притежание на Националната художествена галерия, множество галерии в страната, Дома на хумора и сатирата в Габрово.

Умира на 24 август 1966 г.