Класация

Ярослав Вешин

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Ярослав-Франтишек-Юлиус Вешин е чешки художник, живописец, живял и творил в България, един от създателите на българското изобразително изкуство в края на XIX и началото на ХХ век.

Роден е на 23 май 1860г. във Врани, Чехия.

Учи в Пражката художествена академия, специализира в Художествената академия в Мюнхен. След дипломирането си живее и твори в Мюнхен и в Словакия като създава предимно картини, свързани със селския бит в Словакия.

Вешин пристига в България през 1897 г. и остава тук до края на живота си. Преподава в Държавното рисувално училище (днес Национална художествена академия) и оказва влияние за развитието на нашата художествена школа.

Твори предимно в областта на битовата живопис - „Вършитба в Радомирско“, „Орач“, „Конски пазар в София“, „Контрабандисти“, „Пред пазар“, „Вършитба“ и др., рисува и ловни сцени - „По следите на дивеча“, „Ловец с хрътки“ и др.  По-късно е военен художник при Министерството на войната, става известен с шедьоврите си в баталната живопис - „Маневри“ (цикъл), „Самарското знаме“, „Атака“, „Отстъплението на турците при Люлебургас“, „Люлебургас-Чаталджа“ и цяла серия от обсадата на Одрин - „Бивак пред Одрин“, „На почивка след 13 март 1913“, "Царят наблюдава боевете" и др.

Ученици на Ярослав Вешин са Никола Петров, Атанас Михов и други български художници. Голяма част от картините на Вешин се съхраняват в Националната художествена галерия в София.

Умира на 9 май 1915 в София.