Класация
Магдалина Станчева
Проф. Магдалина Станчева е известният български археолог, учен и преподавател, един от основните археолози на столицата.
Родена е на 6 септември 1924 г. в София.
Завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност Класическа филология и история.
Като студентка се включва в спасителните археологически разкопки на Софийския градски център, наложени от новото строителство след бомбардировките. Става старши уредник на новосъздадения Музей за история на София, където работи в продължение на 32 години до пенсионирането си. Участва в проучвания и разкопки в Софийско и в цялата страна. Ръководи Археологическия отдел на музея. Бори се за спасяването от унищожение и заличаване на много археологически обекти чрез обявяването им за паметници на културата. Участва в различни обществени инициативи и организации като Софийското дружество на историците, дружество "Сердика-Средец-София", Клуба на приятелите на софийската архитектура, Гражданско сдружение "Света София". Публикува в списанията "София" и "Музеи и паметници на културата" и в изданията на БАН "Известия на Археологическия институт", "Археология", "Известия на Българското Историческо дружество". Участва в създаването на сборници, албуми, пътеводители, вестници и научно-популярни издания.
Основни теми в научното й творчество са Софийска история и археология, музейно дело, консервация, конфликти между съвременния урбанизъм и старините, проблеми на античната култура, средновековната и българската култура, разкриване и запазване на паметници, тракийска история и изкуство, антична и средновековна материална култура. Автор е на над 600 заглавия, между които няколко монографични изследвания на различни езици.
Проф. Станчева е делегат на Българския национален комитет на Международния съвет на музеите в Париж. Членува в Комитета за световно културно наследство и шест години е негов вицепрезидент. Участва в емисии на радио София и радио UNESCO. Внася за обсъждане български паметници за включването им в листата за закрила на UNESCO.
Преподава в СУ, Художествената академия и Нов български университет, създава програмата "Културно наследство".
Носителка е на много отличия и награди. Става доброволен консултант към Министерството на културата и Народното събрание по изработване на закони и правилници за културното наследство, както и по създаването на нови музейни експозиции. Дарява личната си научна библиотека на НБУ.
Умира на 6 октомври 2014 г.