Класация

Илия Делев

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Илия Делев е български минералог и дарител.
 
Роден е през 1921 г. в село Ивански, Шуменско.
 
Участва във Втората световна война, след края и се завръща в родината, но скоро напуска България и след дълго странстване се установява в щата Минас Жераис в Бразилия, известен с находищата си на берил, топази с различен цвят, розов и зелен турмалин, както и всички разновидности на кварца - аметист, морион и цитрин. Там се посвещава на търсене, добив и търговия с ювелирни минерали и запазване на най-големите кристални образци. Това е времето и мястото на масово търсене и добив на планински кристал за нуждите на електрониката (пиезокварц). 
 
Илия Делев създава две големи колекции с образци, които според световните експерти съдържат над 100 екземпляра сред първите 1000 по значимост минерални образци на планетата. Експонати от неговата колекция са част от музейните сбирки в Сиатъл, Страсбург и Боркуло (Холандия).
 
През 1983 г. Илия Делев представя първата в света колекция от гигантски кристали в Националния музей по естествена история в Париж. През 1987 г. дарява на България колекция от гигантски кристали, с която в София е открит Националният музей "Земята и хората". Прави и други дарения с минерали на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски", на художествената галерия "Никола Манев" в Чирпан и др.
 
Автор е на книгата "Феноменалните кристали", издадена на български и английски език, в която описва премеждията, терзанията и борбата за създаването на уникалната сбирка. 
За своя принос към световната наука и култура Илия Делев е отличен с наградите "Командор на академичната палма" (Франция) и българския "Мадарски конник" първа степен. Той е почетен член на Българското геологическо дружество, както и на Българското минералогическо дружество.
 
Умира през 2012 г. във Франция.