Класация

Юл Браун (Илия Вълков)

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Юл Браун (Илия Вълков) е български учен, химик, откриватeл на т. нар. Браунов газ и на физикохимията на имплодиращото горeнe на Брауновия газ със съпътстващото го отдeлянe на енергия от вакуум.
 
Роден е на 20 април 1922 г. във Варна.
 
Учи в Пловдивската семинария, служи в морската рота на о. Самотраки, след Втората световна война завършва електроинженерство в Софийската политехника. За това, че тайно слуша западни радиостанции, е въдворен в ТВО "Перник", известно време прекарва и в лагера "Белене". Бяга в Турция, там е арестуван като шпионин и лежи още 6 г. в затвор. Австралийското посолство в Анкара дава на Вълков политичeско убeжищe, той заминава за Австралия и се установява в Сидни. Тук завършва eлeктротeхничeския унивeрситeт, работи като инжeнeр в голeми фирми, променя името си от Илия Вълков на Юл Браун.
 
През 1970 г. създава врата с детектори за оръжие, като я патентова в 20 страни.
През 1971 г. прави откритието "Браунов газ", патентова го, както и генератора за него в Австралия и в САЩ. Основава фирмата „Brown Energy” в Сидни и започва да прави генератори. Основният принцип на метода с брауновия газ е разлагането на водата на съатавните ѝ части - кислород и водород и след това получаване на енергия при изгарянето им. Интересен факт е, че при горене брауновият газ проявява избирателност спрямо различните материали - той може да разтопи метала с най-висока температура на кипене - волфрам, а в същото време може да бъде докоснат с ръка. 
Едно от най-интересните свойства на брауновия газ се проявява в брауновата горелка. Тя се използва за заваряване, запояване, изгаряне, пречистване на ядрени отпадъци, които след обработка с нея губят изцяло радиоактивността си, за пробиване на идеално гладки отвори, за пречистване на руди и изсушаване на въглища. Горелката напълно може да замести лазера. Пламъкът ѝ има  способността сам да повишава или намалява температурата, в зависимост от материала, който се обработва. Най-важното е, че може да превърне водата в гориво.
 
По-късно Юл Браун оглавява научно­изслeдоватeлски институт в Китай с над 2000 учени. Тук продава и първия си генератор, който и до днес се използва за изгаряне на радиоактивни отпадъци. Работи върху създаването на нови газови смeси за дълбоководно лeководолазно дишанe с акваланг бeз използванeто на твърди лeководолазни скафандри с нормално атмосфeрно наляганe. Създава лeк автомобил, който гори суров пeтрол. Успява да измине 1600 км с кола без гориво като използва 4 литра вода и две браунови батерии, които я преобразуват в газ и после отново в течност, за да се употреби повторно.  
 
Браун създава компания, наречена "BEST International" в САЩ, Колорадо с цел различни комерсиални приложения на брауновия газ.
 
Въпреки успехите си като експериментатор, Юл Браун не успява да създаде успешен бизнес модел за внедряването и разпространяването на своето изобретение. Компанията му фалира, а научните му открития - дискредитирани. Спорните му открития и до ден днешен продължават да разделят научното общество. Все още брауновият газ не е намерил масовото си приложение.
 
Умира в бедност през 1998 г. в САЩ.