Класация
Стефан Баджов
Стефан Баджов е български художник, живописец и приложник, един от първите в следосвобожденска България, които получават висше образование по изобразително изкуство.
Роден е на 31 май 1881 г. в Крушево.
Завършва декорация и живопис в пражкото художествено-индустриално училище. Професор и преподавател по Декоративно изкуство в Художествената академия в София.
Твори основно в областта на малоформатното приложно изкуство, илюстрацията, художествено-пространственото оформление и черковната живопис. Той e сред създателите на редица важни художествени дисциплини. Участва в създаването на български дизайн във всички сфери - проектира български банкноти, пощенски марки, униформи, гербове. Автор е на проекти за държавен герб на България. Създава серии от пощенски марки, които го вписват в историята на българската пощенска марка. Реализира църковни стенописи, участва в изграждането на дворци и важни храмове, събира български шевици и други цветни традиции и ги подрежда в книга и каталог. Българската шевица става характерен знак за неговото творчество. Илюстрира списания, книги, детски издания, художествeн редактор е на сп. "Нива". Проектира образци за пирoтски, котленски и чипровски килими. Баджов е сред творците, положили професионалните устои на пространственото оформление. Той е един от оформителите на Пловдивския панаир, главен оформител е на Варненския панаир, работи на Горнооряховския панаир. Негово дело е дизайнът на българските павилиони в Кайро, Лондон, Солун, Белград, Будапеща, Виена.
Стефан Баджов е автор на проектите за художествено оформление на параклиса в двореца в София (днес Националната художествена галерия), купола на църквата "Св. Николай Софийски ", стенописите на църквата "Св. Седмочисленици". Работи по разкриването и реставрацията на стенописите на Боянската църква, някои фрески в църкви в Несебър, Търново и др. Участва във вътрешното оформление на дворците в София, Врана, Бистрица. Ситняково.
Умира в София на 25 юни 1953 г.