Класация

Никола Образописов

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Никола Иванов Образописов е български художник, иконописец, борец за независима българска църква и за чистота на българския език.

Роден е на 7 август 1829 г. в Самоков.

Образописов е майстор-техник. Той съживява живописта като обръща поглед към народния бит и българския пейзаж и се опитва да ги внесе в църковните изображения. Така те стават общодостъпни и ясни за народа.

Обхватът на творческата му дейност е доста голям - Западна България, Одринско, Поморавието, Македония и Босна. Негово дело са стенописите на пиротската църква "Успение на света Богородица". Работи в Рилския манастир и в околните параклиси. В притвора на църквата на Рилския манастир изписва Страшния съд и мъките на грешниците. Изписва църквата на метоха при Орлица и параклиса "Св. Лука" при постницата. Негови стенописи и икони има в Бельовата църква "Рождество Богородично" до Самоков, както и в Лозенския манастир "Свети Спас" и др.

Освен с иконопис, Образописов се занимава и с гравиране на щампи, рисува и светска живопис. Оставя портрети, автопортрети и битови картини, по-известни от които са "Селско хоро от Самоковска околия", "Пренасяне мощите на св. Иван Рилски от Търново до Рилския манастир", "Вражалицата".

Умира на 17 януари 1915 г.