Класация
Димитър Молеров
Димитър Томов Вишанов или Молеров е български зограф, един от най-добрите български и балкански зографи от ХIХ в.
Роден е около 1780 г. в Банско.
Произхожда от родолюбивата фамилия Молерови, създатели на Банската живописна школа. На младини Димитър чиракува при баща си, но с течение на времето изоставя неговия стил на зографисване и разработва свой, по-близък до светогорската религиозна живопис. Молеров притежава големи технически познания и се отнася с внимание към формите и богатството на колорита. Сведенията за зографа са сравнително оскъдни, но се знае, че той пътува и работи на остров Крит, в Солун, в Шкодра, Албания и Белград, поканен е като придворен художник на сръбския княз Милош Обренович.
Димитър Молеров предава знанията си на сина си Симеон, на внука си Георги, на Михалко Голев, на Неофит Рилски.
Автор е на множество стенописи и икони. В Рилския манастир негови са стенописите в параклиса "Свети Архангели" с ктиторски портрети на Мария и Михаил, стенописите в параклиса "Свети Иван Рилски", царските икони и ктиторските портрети на чорбаджи Вълко, дядо Яне, баба Стефана и Рада, както и 18-те сцени от житието на Иван Рилски в католикона "Рождество Богородично" и в параклисите "Свети Никола" и "Свети Иван Рилски", стенописите и ктиторските портрети на Севастиян и Серафим в църквата "Успение Богородично" на метоха Пчелино. В църквата "Света Троица" в Банско той рисува осем иконостасни икони, икони за горния ред на иконостаса, в църквата "Свети Архангел Михаил" в село Лешко - иконите на "Свети Николай" и "Свети Архангел Михаил". В църквата "Свети Илия" в село Гостун Молеров изографисва иконите на "Христос Всеопрощаващ с ангели и херувими" и "Рождество Христово", в църквата "Свети Архангел Михаил" в село Осеново - "Успение Богородично", в църквата "Свети Димитър" в село Тешово - иконостасната поредица и още икони в други църкви.
Умира на 24 март 1853 г. в Банско.
Домът му в Банско, който Молеров построява в началото на XIX век, наречен Молеровата къща, е обявена за паметник на културата.
На снимката: Икона на "Свети Николай" в Банско, автор Димитър Молеров