Класация

Иван Колев (генерал)

За да видите изображението в максимален размер кликнете върху снимката.

Иван Колев Колев е български офицер, генерал-лейтенант, наричан бащата на българската конница.

Роден е на 15 септември 1863 г. в бесарабското село Бановка, създадено от български преселници.

Завършва Болградската гимназия и започва работа като писар в общината. По-късно заминава за София, където става секретар в Софийския окръжен съд.

Когато започва Сръбско-българската война, Иван Колев постъпва като доброволец в Ученическия легион и малко по-късно е вече във Военното училище в София. Бидейки отличник, е разпределен като артилерист, но по негово изрично настояване (поради голямото му увлечение към ездата), е зачислен в Трети конен полк. Впоследствие постъпва във военната академия в Торино. Веднага след завършването ѝ се завръща в България. Назначен е за генерал-щабен офицер, чете лекции по военна история на офицерите от кавалерийската школа и по-късно става началник-щаб на кавалерийската инспекция. По негова инициатива се открива кавалерийски курс за най-младите кавалерийски офицери. Става главен инициатор на конните състезания в българската войска.

През 1907 г. е изпратен на стаж в австрийската войска и зачислен в Седми улански полк в Пардубиц, завръщайки се откъдето е произведен в чин полковник и назначен за командир на Лейбгвардейския конен полк, на която длъжност остава до началото на Балканската война, когато е назначен на поста началник-щаб в Ямбол, след което временно изпълнява длъжността началник-щаб на Трета армия.

По време на Първата световна война, вече генерал-майор, Колев е инспектор на конницата и командир на 1-ва Кавалерийска дивизия. Под негово ръководство тя взема участие в настъплението на Трета армия в Добруджа при Куртбунар, Кочмар, Карапелит, Добрич, Топрахисар, Текиргьол, Кюстенджа, Черна вода и Мачин, пленявайки хиляди румънски, сръбски и руски офицери и войници. Освобождава цялата Добруджа до делтата на Дунав.

Иван Колев е русофил, но налагайки се да се сражава с руснаци, го прави без сантименти и колебания. В реч пред войниците си той заявява: "Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним като всеки враг, който пречи за обединението на България!"

През 1916 г. генерал-майор Иван Колев е награден с германски железен кръст "За храброст" лично от главнокомандващия войските на Балканите германския фелдмаршал Аугуст фон Макензен, който го сравнява с известния кавалерист кайзер Фридрих Велики.

Умира на 29 юли 1917 г. в санаториум във Виена, Австрия, но по-късно тленните му останки са пренесени и погребани в София.